• This topic is empty.
Viewing 2 reply threads
    • El
      Eliza
      4 марта 2024
      3 Poželi zeleno lišće

      Četinarsko drveće i žbunje, suše se i postaju crvenkaste, mreže na granama

      Zdravo, potrebna mi je tvoja pomoć. Imam oko 30 jelki u svom dvorištu, sve zasađene uz ogradu. U proleće dva stabla su pokazala simptome rđe na vrhovima grana (pre nego što su počele da rastu). Jedan od njih je u istoj fazi kao u proleće, ali se jedan potpuno osušio za oko 2 nedelje. Još uvek ga nisam isekao i, štaviše, u njegovoj osnovi su se sada pojavile gljivice. To je jedino drvo koje ima gljive u osnovi. Nedavno su druga dva drveta počela da se suše iznutra. U julu smo sva stabla tretirali nisorom i kupferolom. Posle otprilike 2-3 nedelje ponovio sam tretman, ali ne i koren. Sva stabla imaju sistem za zalivanje u podnožju sa crevima sa rupama u zemlji. Poslednja dva meseca zalivam ih jednom nedeljno oko 1/2 sata. Travnjak u centru dvorišta ima sistem za navodnjavanje koji nisam koristio 3 nedelje. Problem koji me trenutno plaši je što je 6 stabala jele počelo da pokazuje razne probleme (rđa, sušenje?). Svi su jedan pored drugog. Nisam ih zalivao oko 3 nedelje. Biljke oko njih, odnosno deo četinara takođe su pogođene, ali ne i različite vrste. Sva stabla u dvorištu su stara 8 godina i nikada nisu pokazivala znake bolesti, niti su imala bilo kakvih problema. Imam pitanje za vas, da li mislite da bi bilo korisnije da ih neko vidi i sprovede neophodne tretmane, možda mi možete preporučiti ili posavetovati kako da nađem nekog specijalizovanog. Ako mislite da mogu sam da sprovedem tretman, onda mi možda možete savetovati kako da nastavim. Mnogo vam hvala. Eliza Stoicesku

      #5840

      2 odgovori

      Reply
    • Avatar
      ArmuroSPECIJALISTA
      5 марта 2024

      Zdravo. Na prvoj fotografiji se mogu videti specifični simptomi napada grinja (najverovatnije Oligonichus ununguis). Uopšteno govoreći, štetočine napadaju oslabljene, slabo uzgojene biljne primerke, koji se nalaze van njihovog prirodnog rasprostranjenja, odnosno u uslovima niske atmosferske vlažnosti. Najverovatniji uzrok pogoršanja bila je kombinacija biotičkih i abiotičkih faktora, kao što su drveće izvan svog prirodnog staništa (eventualno) i stoga izloženo neodgovarajućim uslovima životne sredine, neadekvatno zalivanje, nedostatak đubrenja, napadi štetočina, prisustvo fitopatogeni (uzrokovani gljivicama) i drugi. S obzirom na pomenute probleme, odnosno trenutno stanje delova biljaka na priloženim slikama, nije moguće tačno predvideti kako će se četinari razvijati u budućnosti. Za sada se preporučuje uklanjanje i uništavanje jako pogođenih delova biljke dobro naoštrenim i dezinfikovanim alatima (Power Pruner). Nakon toga, za suzbijanje štetočina, preporučuje se 2 tretmana, u razmaku od 7-10 dana između njih, insekticidom kao npr.  Vertimec 1.8 EC, 10 ml, u dozi od 5 ml/10 l vode. Rastvore prskati što finije, kako bi se postigla ravnomerna raspodela po biljci, kako na donjoj i gornjoj strani listova, tako i na stabljici. Pored toga, istovremeno sa folijarnim tretmanom, možete razmotriti i tretman bilogičnim fungicidom, kao npr. Dynamic, 100 g – zalivanjem korena, u dozi od 10 g/10 L vode, prema preporukama na etiketi. Dalje, da biste stimulisali prevazilaženje ovog stresnog perioda, 2-3 nedelje nakon tretmana fungicidom možete primeniti đubrivo kao npr.   Soil Activator Manna Bio Bodenaktivator, 5 kg, kako je preporučeno na etiketi. Važno je pripremiti zapreminu rastvora koja odgovara jednom tretmanu (uvažavajući pomenutu dozu), jer već pripremljena smeša nema rok trajanja duži od 24 sata. Više informacija o optimalnoj primeni tretmana za zaštitu bilja možete pronaći u našem članku: Fitosanitarni tretmani – zaštita životne sredine i rada.
      Od proleća pa nadalje možete razmisliti o primeni specifičnih đubriva, prema preporukama na njihovim etiketama: zalivanjem korena (Tree Shrubs, 1 litre ili AMN Nordalge, 500 ml) i folijarnom primenom (Evergreen Fluid, 350 ml ili Fir Fluid, 350 ml).
      S obzirom da je širenje biljnih patogena podstaknuto visokom i stalnom vlažnošću zemljišta, u narednoj vegetacijskoj sezoni preporučuje se zalivanje samo kada je zemljište na površini suvo, u zavisnosti od zabeleženih temperatura i padavina. Prskanje drveća vodom, zalivanje prskalicama ili zalivanje istovremeno sa travnjakom je kontraindikovano, jer vlažnost u nivou lišća i stalna vlažnost u podnožju biljaka predstavljaju povoljan ambijent za razvoj i razvoj. razmnožavanje gljivičnih bolesti. U budućnosti, ako primetite druge simptome, preporučljivo je konsultovati specijaliste na prvim znacima infekcije. Ako želite da pozovete kompaniju koja može doći na lice mesta da izvrši određene operacije, možete razmotriti usluge koje nude stručnjaci u vašoj oblasti.

      #5886
      0 Poželi zeleno lišće
    • El
      Eliza
      6 марта 2024

      Mnogo vam hvala

      #5885
      1 Poželi zeleno lišće
Viewing 2 reply threads

NISTE NAŠLI ODGOVOR KOJI STE TRAŽILI?
Da ništa ne biste propustili, možemo da vas obavestimo e-poštom kada se pojavi novi odgovor.
OBAVESTI ME

Obaveštavaćemo vas

Na koju adresu e-pošte želite da budete obavešteni kada se pojavi novi odgovor?
Your information:

Vaše ime mora da sadrži najviše 30 znakova. Ako želite da prenesete detalje o problemu sa kojim se suočavate, popunite ostala polja.

Add
Pomaže ako priložite neke Слике ili Klipovi maximumm 15 seconds
The maximum document size is 59 MBcd.

×

Mi vam pomažemo
da brinete o vašim biljkama

Ako još niste pronašli rešenja u našim člancima ili prethodnim diskusijama, započnite novu diskusiju i naši stručnjaci će vam pomoći.

Nova diskusija o

Četinari
Vanjske biljke
Četinari

Your information:

Vaše ime mora da sadrži najviše 30 znakova. Ako želite da prenesete detalje o problemu sa kojim se suočavate, popunite ostala polja.

The maximum document size is 59 MB.

Add
Pomaže ako priložite neke Слике ili Klipovi maksimum 15 sek